Profi minőségű lehúzócsík, amely alkalmazható cukorpasztához is.
A sima és ellenálló, nem szőtt alapanyagnak köszönhetően hatékony.
Egy csík többször is használható.
Használata: a mosni kívánt textília előkezeléséhez dörzsöld be a foltot, és hagyd állni mielőtt kimosod!
Mosáshoz: reszeld le a szappant és keverd össze mosószódával! Kézi mosásnál oldd fel a vízben, és moss a szokásos módon! Folteltávolításhoz használj Klar'smarhaepe szappant, fehérítéshez pedig aktív oxigénes fehérítőt!
Mélyzöld, karakteres illatú, közepesen sűrű hidegen sajtolt olaj.
Elsősorban arckrémek alapanyaga, de önmagában is használható.
Használata: krémekben 10% körüli, más olajokkal keverve arcolajként 50%-ban javasolt.
A krémeket, szappanokat elszínezheti!
Többszörösen telítetlen zsírsavakat, valamint A-, B1-, B2-, C- és E-vitamint tartalmaz.
Bőrpuhító és rugalmasságot kölcsönző tulajdonságai miatt jó hatással van az öregedő bőrre. Hidratálja az érett bőrt, miközben a lipid réteget értékes zsírsavakkal táplálja. Érzékeny bőrre is alkalmazható.
Az ekcéma és pikkelysömör megelőző és tüneti kezelésében is segít. Emellett jótékonyan hat az izületi fájdalmakra.
Táplálja a száraz, viszkető fejbőrt; rendszeres használat mellett pedig serkenti a hajnövekedést.
Bővebben az avokádóolajról
Az avokádó ősi haszonnövény; Közép-Amerika indiánjai évezredek óta termesztik. A nagyon tápláló, sok fehérjét és olajat tartalmazó terméshúst (zsiradéktartalma mintegy 25%) nyersen fogyasztják. Az avokádó megfőzve keserű, az éretlen termések pedig mérgezőnek számítanak. A terméseket a betakarítás után 1–2 hétig tárolni kell, hogy a héj a gyenge nyomásnak engedjen. Fogyasztásához a termést fel kell vágni vagy törni, a kőmagot pedig el kell távolítani; a lágy terméshúst sóval és borssal szórják meg, citromot vagy ecetet csepegtetnek rá, illetve más módon fűszerezik, majd a héjból kikanalazzák. Különösen kedvelt a guacamole, egy pikáns étel, amit a pépesített vagy kockára vágott terméshúsból készítenek hagymával, fokhagymával, egy kevés olívaolajjal, citrommal vagy zöld citrommal és borssal,chili paprikával vagy tabasco szósszal fűszerezve, és mártásnak vagy salátának használják. Az avokádó szigorúan tilalmas étel kutyák számára. Maga a gyümölcs csak nagyobb mennyiségben veszélyes, de a magot lenyelhetik, és az elakadhat a bélben.
Többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Kiváló krém vaj helyett pikáns szendvicsekhez; így például pirítós kenyéren kaviárral vagy összetörve egy kis citromlével. B-vitaminjai segítik az agysejtek alváshormon- (melatonin) termelését.
Délkelet-Ázsiában és Hawain a terméshúst cukrozva vagy édes gyümölcslével keverve fogyasztják, Amerikában jégkrémet és tejes italokat készítenek belőle. A felvágott termés húsát gyorsan feketésbarna vonalak futják be, de ez nem csökkenti az értékét, és el is kerülhetjük, ha citromlevet csepegtetünk rá. Az avokádó csekély cukortartalma miatt a cukorbetegek számára is értékes, tápláló termés.
Az érett termésekből sok A-,B1-,B2-, C- és E-vitamint tartalmazó, jól eltartható olajat préselnek, amit a kozmetikai iparban és étkezési célokra is használnak. A kőmag tejszerű nedve a levegővel érintkezve vörösre színeződik, ezért az indiánok tintának, textilfestéknek használták. Az avokádó szép, vörösesbarna fája alkalmas épületfának, bútorok készítéséhez, esztergályos munkákhoz és fafaragásokhoz.
Régóta ismert afrodiziákum, ami valószínűleg nem annyira hatóanyagainak, mint amennyire a gyümölcs sajátos külsejének köszönhető.
Magas olajtartalmánál fogva kiválóan alkalmas a kiszáradt bőr ápolására. Általában érzékeny bőrre alkalmazzák. Segíti az ekcéma megelőző és tüneti kezelését. Jótékonyan hat az arthritises (gyulladt ízületi) fájdalmakra, csökkenti a koleszterinszintet.
Az akár tojásnyira is megnövő magjából hidegen sajtolt olajának összetétele az olívaolajhoz hasonló. A kozmetikai iparban kedvelik, mert táplálja a száraz, öregedő bőrt. Magjából szirupot állítanak elő.
forrás: Wikipédia
Receptek házi kozmetikum készítéséhez
Avokádóolajos testápoló vaj
Ajánlott száraz, ekcémás vagy gyulladásra hajlamos bőrre.
Hozzávalók:
Elkészítése
Vízgőz fölött olvaszt fel a kakaóvajat és a sheavajat. Ha felolvadtak, vedd le a tűzről és add hozzá az avokádó olajat. Keverd jól el, és töltsd tégelybe. Tartsd szobahőmérsékleten, mert napon vagy melegben felolvadhat.
Használhatod teljes testfelületen és arcon egyaránt. Vidd fel a már megtisztított bőrre és jól masszírozd be. Az avokádó olaj A-, B-, és D-vitaminokban gazdag tápláló olaj, amely jól beszívódik a bőrbe. Ideális választás száraz, ráncos vagy érzékeny bőrre. Kiváló regeneráló hatása van. Visszaadja a bőr rugalmasságát, elősegíti a bőr sejtjeinek megújulását, ezért ekcémás, gyulladásra hajlamos bőrnek is remek táplálója.
Glicerines kéz- és lábápoló krém
Az olajokat és a glicerint alacsony lángon langyosítsd meg egy edényben. Tedd bele a méhviaszt és az emulsant, és kevergesd amíg mindkettő fel nem olvad. Ha felolvadtak vedd le a tűzről, ne hevítsd túl, kb. 40 fok körüli legyen, hogy ne vesszenek el az értékes hatóanyagok. A vizet egy másik edényben szintén langyosítsd fel. Ezután add hozzá a meglangyosított vizet az olajos keverékhez. Fontos, hogy a víz is langyos legyen, mert ha hideg, akkor összerántja az emulgált olajat. Add hozzá az E-vitamint is. Robotgéppel legalább egy percig jól turmixold össze. Kifehéredik, krémállagú lesz és egy kis idő múlva szépen besűrűsödik. Ezután mehet is a tégelybe.
Az olajokat szabadon változtathatod, bármelyik hidegen sajtolt növényi olajjal garantáltan tápláló és vegyszermentes házi krémet kapsz. Egy a fontos. A víz és az olaj az eredeti mennyiségét ne lépje túl, különben nem lesz megfelelő állagú a krémünk.
Egyéb változatok:
Bőrnyugtató, fertőtlenítő hatású, gyógyszerkönyvi, nem nanoszemcsés natúrkozmetikum alapanyag.
Használható dezodorok, szappanok, napozó szerek otthoni készítésére.
Felszívja és megköti a nedvességet és szagokat.
FIGYELEM! Zsírban és vízben oldhatatlan. Gélképző anyag hozzáadása szükséges a szétülepedés megelőzésére.
Adagolás:
Forrás: www.cosmio.hu
Sűrű, szinte gél állagú, jellegzetesen "fű" illatú, világosan aranyló színű növényi olaj.
Magas E-vitamin- és ásványi anyag tartalmú.
Hidegen sajtolt, gyógyszerkönyvi minőségű.
Szappankészítéshez felhasználva javíthatja a habzást. Ez főként érdekes lehet samponszappan és borotvaszappan esetén.
Hidratálja és ápolja a bőrt, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságának köszönhetően csökkenti a pattanásokat.
Serkenti a hajhagymák növekedését, fényessé teszi a hajat, enyhíti a fejbőr korpásodását és viszketését.
Édesmandula- vagy búzacsírral olajjal keverve (2:1) masszázsolajat készíthetsz, amellyel csökkenthetőek a terhességi csíkok és enyhítheti a bőrviszketést is.
Bőrkeményedést is kezelhetünk vele, amely így ápolt és hidratált lesz.
További információk: https://www.hazipatika.com/taplalkozas/gyogynovenyek/cikkek/miert_legyen_otthon_ricinusolaj/20160512120436
Mosószóda alapú, kiváló zsíroldó szer elsősorban gép mosogatáshoz.
Előáztatáshoz és súroláshoz is alkalmazható.
Klór-, foszfát- és foszfonát mentes!
Mosogatógépben használva érdemes citromsavat hozzáadni (1:3 vagy 1:4 arányban), hogy az üvegek és rozsdamentes edények ne opálosodjanak be.
Legalább 50 fokos és hosszabb program javasolt. Öblítéshez adj ecetet.
A 3in1 mosogatótablettához való mosogatóprogramot ne használd, és mindenképpen kapcsold be az öblítő funkciót is.
Adagolása: kb. 20 ml mosogatásonként a mosogatógép tartályába
Rövid lejárat: 2025.04.30
Vízmegkötő anyag, használható az ideális pH beállításához.
Vízbázishoz adva hidratáló komponens (4-5%-ban).
Alkalmazása: adagold cseppenként és ellenőrizd a pH-t.
Más néven Tokoferol Acetát erős antioxidáns alapanyag.
Házi készítésű kozmetikumokban segíti az oxidáció és avasodás elkerülését.
Előállítása tokoferol (E-vitamin) és ecetsav észterifikációja (reakciója) révén. A tokoferolnál stabilabb, jobban eltartható anyag.
Mint antioxidáns segít a napsugárzás és a káros környezeti hatások "megállításában" úgy, hogy megköti az ún. szabad gyököket. Az E-vitamin acetát eljuttatja a hatóanyagokat a bőr mélyebb rétegeibe is.
Alkalmazása: min. 0,5%. Olajfázisban oldódik. Mivel az acetát a melegítés hatására bomlani kezd, ezért soha ne melegítsük zsírokkal együtt, hanem már a kézmelegre hűlt készítményekhez adjuk hozzá.
Receptek házi kozmetikumok készítéséhez
Mandulaolajos kézkrém
Hozzávalók
15 gramm mandulaolaj
3 gramm emulsan
30 gramm rózsavíz (vagy bármilyen virágvíz, gyógynövényfőzet)
1 mokkáskanál E-vitamin
Elkészítése
Az olajat langyosítsd meg egy edényben, tedd bele az emulsant és kevergesd amíg az emulsan fel nem olvad az olajban. Ne hevítsd túl, kb. 40 fok körüli legyen, hogy ne vesszenek el az értékes hatóanyagok. A rózsavizet egy másik edényben szintén langyosíts fel. Ezután vedd le a tűzről, és add hozzá a meglangyosított rózsavizet az olaj, emulsan keverékéhez. Fontos, hogy a víz is langyos legyen, mert ha hideg, akkor összerántja az emulgált olajat. Robotgéppel legalább egy percig jól turmixold össze. Szépen besűrűsödik. Ezután mehet is a tégelybe.
Az olajat is szabadon változtathatod, bármelyik hidegen sajtolt növényi olajjal garantáltan tápláló és vegyszermentes házi krémet kapsz. Egy a fontos. A víz és az olaj az eredeti mennyiségét nem lépje túl, különben nem lesz megfelelő állagú a krémünk.
Forrás:naturpolc
Argánolajos ajakápoló
- 10 gramm kakaóvaj
- 10 gramm argánolaj
- 10 gramm méhviasz
- 5 csepp E-vitamin
- 2 csepp illóolaj (elhagyható)
A kakaóvajat, az olajat és a méhviaszt olvaszd össze vízgőz felett egy edényben. Ne hevítsd, csak épphogy folyékony legyen. Vedd le a tűzről, és add hozzá az E-vitamint és az illóolajat. Keverd el és már mehet is a tárolóba. Ebből a mennyiségből min. 5 stift jön ki. Töltheted pici fém tégelybe is.
A decyl-glucosid egyfajta cukortenzid. A glükozidok mind nem-ionos tenzidek. Csökkentik a kozmetikumban használt anionos tenzid irritatív hatását, segítik a habzást; ugyanakkor egyedüli tenzidként extra bőrbarát készítmény érhető el vele. Érdemes amfoter Betain HT teziddel keverni. Általánosságban elmondható, hogy a tenzidek keveréke mindig jobb eredményt hoz, mint egyetlen tenzid használata.
A decyl-glükozid kitűnően habzik, önmagában arclemosóban, babakozmetikumban, ahol egy gyengéd tisztítás bőven elegendő. Egyéb készítményekben második, vagy harmadik tenzidnek javasoljuk kis dózisban, 5-10 %-ban.
Alkalmazása: Saját készítésű kozmetikumokba, tisztítószerekbe maximum 10 %- nyit hozzáadva.