Bőr- és hajápoló értékes olaj édes-diós illattal.
Önmagában, de krémekbe keverve is használható, vagy akár masszázsolajként.
Érett és extra száraz bőr ápolására használható.
Minden bőrtípusra ajánlott.
A makadámdió termésének belseje gazdag telítetlen zsírsavakban, vitaminokban (A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B9-, és E-vitamin), valamint ásványi anyagokban (vas, kálium, kalcium, nátrium, magnézium, cink, szelén, foszfor és réz). Emellett rendkívül sok fehérjét is tartalmaz.
Nyugtató, sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatása van. Mérsékli a terhességi csíkokat. Táplálja és regenerálja a bőrt.
Festett és töredezett haj esetén a végeket ápolva védelmet nyújt a környezeti hatások ellen.
Bővebben a makadámdió olajról
Az ausztrál mogyoró vagy queenslandi dió néven is ismert makadámdió leginkább a török mogyoróhoz hasonlít. Ausztrália keleti partvidékén terem. Hosszú életű fája igen magas, akár 20 métert is elérheti. Előnye, hogy igen szárazságtűrő és bőtermő. A magok héja nagyon kemény, speciális törő kell hozzá. Átmérője 2-4 cm körüli. A magbél nem oszlik gerezdekre. A hazánkban is egyre népszerűbb magot az élelmiszeripar használja leginkább. Készítenek belőle süteményeket, édességeket, de salátákhoz vagy önmagában is kiváló és értékes csemege. Gazdag A-vitaminban, B-, és E-vitaminban, de vasban, folsavban is bővelkedik. Cink, réz, kalcium, foszfor, szelén, kálium és magnézium is található benne. Mint a diófélék általában, gazdag fehérjeforrás. Antioxidánsokat (polifenolok, aminosavakat) is tartalmaz, valamint magas a rosttartalma. Olaja Omega-7 palmitoleinsavat tartalmaz, mely bőrmegújító hatással bír. Olajával készülnek tápláló tusfürdők, samponok, arckrémek és testápolók is, de önmagában is használhatjuk arcra, testre, hajra egyaránt. Jusson eszünkbe a saját készítésű kozmetikumunkba is keverni belőle. Hamarosan érezhetjük bőrünkön csodálatos hatását.
Receptek saját készítésű kozmetikumhoz
Tápláló kézkrém
Hozzávalók
15 gramm makadámdió olaj
3 gramm emulsan
30 gramm rózsavíz (vagy bármilyen virágvíz, gyógynövényfőzet)
5 csepp vagy 1 kapszula E-vitamin (elhagyható)
Elkészítése
Az olajat langyosítsd meg egy edényben, tedd bele az emulsant és kevergesd amíg az emulsan fel nem olvad az olajban. Ne hevítsd túl, kb. 40 fok körüli legyen, hogy ne vesszenek el az értékes hatóanyagok. A rózsavizet egy másik edényben szintén langyosíts fel. Ezután vedd le a tűzről, és add hozzá a meglangyosított rózsavizet az olaj+emulsan keverékéhez. Fontos, hogy a víz is langyos legyen, mert ha hideg, akkor összerántja az emulgált olajat. Robotgéppel legalább egy percig jól turmixold össze. Szépen besűrűsödik. Ezután mehet is a tégelybe.
Az olajat is szabadon változtathatod, bármelyik hidegen sajtolt növényi olajjal garantáltan tápláló és vegyszermentes házi krémet kapsz. Egy a fontos. A víz és az olaj az eredeti mennyiségét nem lépje túl, különben nem lesz megfelelő állagú a krémünk.
Forrás:naturpolc
Egyéb változatok:
Mélyzöld, karakteres illatú, közepesen sűrű hidegen sajtolt olaj.
Elsősorban arckrémek alapanyaga, de önmagában is használható.
Használata: krémekben 10% körüli, más olajokkal keverve arcolajként 50%-ban javasolt.
A krémeket, szappanokat elszínezheti!
Többszörösen telítetlen zsírsavakat, valamint A-, B1-, B2-, C- és E-vitamint tartalmaz.
Bőrpuhító és rugalmasságot kölcsönző tulajdonságai miatt jó hatással van az öregedő bőrre. Hidratálja az érett bőrt, miközben a lipid réteget értékes zsírsavakkal táplálja. Érzékeny bőrre is alkalmazható.
Az ekcéma és pikkelysömör megelőző és tüneti kezelésében is segít. Emellett jótékonyan hat az izületi fájdalmakra.
Táplálja a száraz, viszkető fejbőrt; rendszeres használat mellett pedig serkenti a hajnövekedést.
Bővebben az avokádóolajról
Az avokádó ősi haszonnövény; Közép-Amerika indiánjai évezredek óta termesztik. A nagyon tápláló, sok fehérjét és olajat tartalmazó terméshúst (zsiradéktartalma mintegy 25%) nyersen fogyasztják. Az avokádó megfőzve keserű, az éretlen termések pedig mérgezőnek számítanak. A terméseket a betakarítás után 1–2 hétig tárolni kell, hogy a héj a gyenge nyomásnak engedjen. Fogyasztásához a termést fel kell vágni vagy törni, a kőmagot pedig el kell távolítani; a lágy terméshúst sóval és borssal szórják meg, citromot vagy ecetet csepegtetnek rá, illetve más módon fűszerezik, majd a héjból kikanalazzák. Különösen kedvelt a guacamole, egy pikáns étel, amit a pépesített vagy kockára vágott terméshúsból készítenek hagymával, fokhagymával, egy kevés olívaolajjal, citrommal vagy zöld citrommal és borssal,chili paprikával vagy tabasco szósszal fűszerezve, és mártásnak vagy salátának használják. Az avokádó szigorúan tilalmas étel kutyák számára. Maga a gyümölcs csak nagyobb mennyiségben veszélyes, de a magot lenyelhetik, és az elakadhat a bélben.
Többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Kiváló krém vaj helyett pikáns szendvicsekhez; így például pirítós kenyéren kaviárral vagy összetörve egy kis citromlével. B-vitaminjai segítik az agysejtek alváshormon- (melatonin) termelését.
Délkelet-Ázsiában és Hawain a terméshúst cukrozva vagy édes gyümölcslével keverve fogyasztják, Amerikában jégkrémet és tejes italokat készítenek belőle. A felvágott termés húsát gyorsan feketésbarna vonalak futják be, de ez nem csökkenti az értékét, és el is kerülhetjük, ha citromlevet csepegtetünk rá. Az avokádó csekély cukortartalma miatt a cukorbetegek számára is értékes, tápláló termés.
Az érett termésekből sok A-,B1-,B2-, C- és E-vitamint tartalmazó, jól eltartható olajat préselnek, amit a kozmetikai iparban és étkezési célokra is használnak. A kőmag tejszerű nedve a levegővel érintkezve vörösre színeződik, ezért az indiánok tintának, textilfestéknek használták. Az avokádó szép, vörösesbarna fája alkalmas épületfának, bútorok készítéséhez, esztergályos munkákhoz és fafaragásokhoz.
Régóta ismert afrodiziákum, ami valószínűleg nem annyira hatóanyagainak, mint amennyire a gyümölcs sajátos külsejének köszönhető.
Magas olajtartalmánál fogva kiválóan alkalmas a kiszáradt bőr ápolására. Általában érzékeny bőrre alkalmazzák. Segíti az ekcéma megelőző és tüneti kezelését. Jótékonyan hat az arthritises (gyulladt ízületi) fájdalmakra, csökkenti a koleszterinszintet.
Az akár tojásnyira is megnövő magjából hidegen sajtolt olajának összetétele az olívaolajhoz hasonló. A kozmetikai iparban kedvelik, mert táplálja a száraz, öregedő bőrt. Magjából szirupot állítanak elő.
forrás: Wikipédia
Receptek házi kozmetikum készítéséhez
Avokádóolajos testápoló vaj
Ajánlott száraz, ekcémás vagy gyulladásra hajlamos bőrre.
Hozzávalók:
Elkészítése
Vízgőz fölött olvaszt fel a kakaóvajat és a sheavajat. Ha felolvadtak, vedd le a tűzről és add hozzá az avokádó olajat. Keverd jól el, és töltsd tégelybe. Tartsd szobahőmérsékleten, mert napon vagy melegben felolvadhat.
Használhatod teljes testfelületen és arcon egyaránt. Vidd fel a már megtisztított bőrre és jól masszírozd be. Az avokádó olaj A-, B-, és D-vitaminokban gazdag tápláló olaj, amely jól beszívódik a bőrbe. Ideális választás száraz, ráncos vagy érzékeny bőrre. Kiváló regeneráló hatása van. Visszaadja a bőr rugalmasságát, elősegíti a bőr sejtjeinek megújulását, ezért ekcémás, gyulladásra hajlamos bőrnek is remek táplálója.
Glicerines kéz- és lábápoló krém
Az olajokat és a glicerint alacsony lángon langyosítsd meg egy edényben. Tedd bele a méhviaszt és az emulsant, és kevergesd amíg mindkettő fel nem olvad. Ha felolvadtak vedd le a tűzről, ne hevítsd túl, kb. 40 fok körüli legyen, hogy ne vesszenek el az értékes hatóanyagok. A vizet egy másik edényben szintén langyosítsd fel. Ezután add hozzá a meglangyosított vizet az olajos keverékhez. Fontos, hogy a víz is langyos legyen, mert ha hideg, akkor összerántja az emulgált olajat. Add hozzá az E-vitamint is. Robotgéppel legalább egy percig jól turmixold össze. Kifehéredik, krémállagú lesz és egy kis idő múlva szépen besűrűsödik. Ezután mehet is a tégelybe.
Az olajokat szabadon változtathatod, bármelyik hidegen sajtolt növényi olajjal garantáltan tápláló és vegyszermentes házi krémet kapsz. Egy a fontos. A víz és az olaj az eredeti mennyiségét ne lépje túl, különben nem lesz megfelelő állagú a krémünk.
Egyéb változatok:
A rózsavíz A- és C-vitamint tartalmaz, aminek köszönhetően a kozmetikában is használják.
Arctonikként használják, amely csillapítja az irritációkat, hidratálja, frissíti a bőrt, regenerálja és csökkenti a ráncokat. A rózsavizet hajápolásra is használják. Hozzáadásával a kozmetikumok táplálják a fejbőrt, erősítik a hagymákat és megakadályozzák a hajhullást.
Otthoni ápolásban - házi gyógynövényes vagy agyagmaszkok készítésének alapjaként is szolgál.
Összetétel: Rosa Centifolia virágvíz, Rosa Damascena virágolaj, propilénglikol, kálium-szorbát
Egyéb változatok:
A rózsavíz A- és C-vitamint tartalmaz, aminek köszönhetően a kozmetikában is használják.
Arctonikként használják, amely csillapítja az irritációkat, hidratálja, frissíti a bőrt, regenerálja és csökkenti a ráncokat. A rózsavizet hajápolásra is használják. Hozzáadásával a kozmetikumok táplálják a fejbőrt, erősítik a hagymákat és megakadályozzák a hajhullást.
Otthoni ápolásban - házi gyógynövényes vagy agyagmaszkok készítésének alapjaként is szolgál.
Összetétel: Rosa Centifolia virágvíz, Rosa Damascena virágolaj, propilénglikol, kálium-szorbát
Egyéb változatok:
Alumínium kozmetikai tégely az otthoni natúrkozmetikum készítéséhez.
Többször felhasználható, higiénikusan tisztítható.
Átmérő: 65mm
Magasság (kupakkal): 33mm
Űrtartalom: 100ml
Receptek házi kozmetikum készítéséhez
Mandulaolajos krém
Hozzávalók
30 gramm rózsavíz (vagy bármilyen virágvíz, gyógynövényfőzet)
15 gramm mandulaolaj
3 gramm emulsan
5 csepp vagy 1 kapszula E-vitamin
Elkészítése
Az olajat langyosítsd meg egy edényben, tedd bele az emulsant és kevergesd amíg az emulsan fel nem olvad az olajban. Ne hevítsd túl, kb. 40 fok körüli legyen, hogy ne vesszenek el az értékes hatóanyagok. A rózsavizet egy másik edényben szintén langyosíts fel. Ezután vedd le a tűzről, és add hozzá a meglangyosított rózsavizet az olaj, emulsan keverékéhez. Fontos, hogy a víz is langyos legyen, mert ha hideg, akkor összerántja az emulgált olajat. Robotgéppel legalább egy percig jól turmixold össze. Szépen besűrűsödik. Ezután mehet is a tégelybe.
Az olajat is szabadon változtathatod, bármelyik hidegen sajtolt növényi olajjal garantáltan tápláló és vegyszermentes házi krémet kapsz. Egy a fontos. A víz és az olaj az eredeti mennyiségét nem lépje túl, különben nem lesz megfelelő állagú a krémünk.
Forrás:naturpolc
Növényi alapú emulgeátor (oldószer), amely PEG-mentes és etoxilálás nélkül készül.
Használatával a kezdő otthoni kozmetikum készítő is megfelelő terméket kaphat.
Összekapcsolja a kozmetikumok zsír- és vízfázisát.
Alkalmazása: 2-4-6% a zsírfázishoz adva.
Javasolt zsírfázis arány krémekhez: 20-30 %.
A vízfázist legalább 75-80 fokosra melegítsd a zsírfázist pedig 60-65 C fokosra. A zsírfázist folyamatos keverés mellett öntsd a vízfázishoz!!! A fenti hőmérséklet biztosítja a víz tisztaságát, mely kulcs fontosságú a minőségi és tiszta kozmetikumhoz!
Receptek házi kozmetikumok készítéséhez
Sheavajas krém arcra és kézre (is)
Hozzávalók
60 gramm desztillált víz (vagy bármilyen virágvíz, gyógynövényfőzet)
15 gramm sheavaj
15 gramm argánolaj
6 gramm emulsan
1 mokkáskanál E-vitamin
Elkészítése
Az sheavajat és az argánolajat langyosítsd meg egy edényben, tedd bele az emulsant és kevergesd amíg az emulsan fel nem olvad benne. Ne hevítsd túl, kb. 40 fok körüli legyen, hogy ne vesszenek el az értékes hatóanyagok. A vizet egy másik edényben szintén langyosíts fel. Ezután vedd le a tűzről, és add hozzá a meglangyosított vizet az olajos keverékéhez. Fontos, hogy a víz is langyos legyen, mert ha hideg, akkor összerántja az emulgált olajat. Robotgéppel legalább egy percig jól turmixold össze. Szépen besűrűsödik. Ezután mehet is a tégelybe.
A zsíros fázist is szabadon változtathatod, bármelyik hidegen sajtolt növényi olajjal garantáltan tápláló és vegyszermentes házi krémet kapsz. Egy a fontos. A víz és az olaj az eredeti mennyiségét nem lépje túl, különben nem lesz megfelelő állagú a krémünk.
Glicerines kéz- és lábápoló krém
Az olajokat és a glicerint alacsony lángon langyosítsd meg egy edényben. Tedd bele a méhviaszt és az emulsant, és kevergesd amíg mindkettő fel nem olvad. Ha felolvadtak vedd le a tűzről, ne hevítsd túl, kb. 40 fok körüli legyen, hogy ne vesszenek el az értékes hatóanyagok. A vizet egy másik edényben szintén langyosítsd fel. Ezután add hozzá a meglangyosított vizet az olajos keverékhez. Fontos, hogy a víz is langyos legyen, mert ha hideg, akkor összerántja az emulgált olajat. Add hozzá az E-vitamint is. Robotgéppel legalább egy percig jól turmixold össze. Kifehéredik, krémállagú lesz és egy kis idő múlva szépen besűrűsödik. Ezután mehet is a tégelybe.
Az olajokat szabadon változtathatod, bármelyik hidegen sajtolt növényi olajjal garantáltan tápláló és vegyszermentes házi krémet kapsz. Egy a fontos. A víz és az olaj az eredeti mennyiségét ne lépje túl, különben nem lesz megfelelő állagú a krémünk.
A bio kerti kakukkfű virágvíz erőteljes frissítő, de mint az illóolaja, szintén nagyon hatékony vírus, gomba és baktériumölő. Hatékony gyógyír bőrfertőzések, rovarcsípések esetén.
Kakukkfű hidrolátum a Thymus Vulgaris a kicsi évelő, erősen aromás cserje zöld leveleiből és kicsi fehér virágágainak gőzlepárlásával készül. A linaloolos kakukkfüvet a többi kemotipustól botinikailag az különbözteti meg, hogy egy kisebb bokrosabb és elágazóbb növény. Erőteljes friss aromás fejillattal, és mézes aljegyekkel rendelkezik.
Ez a frissítő aromás hidrolátum mélytisztító és erőteljes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.
Az antibakterialis tulajdonságai mellett antivirális, gombaölő, és görcsoldó antioxidáns tulajdonságokkal bír, ezért ajánlott bőr fertőzések kezelésére, acne, rovarcsípések esetén.
A normál bőrtől a zsíros bőrig a kakukkfű hidrolátum a bőrhöz hasonló pH értéke miatt alkalmas bőrápolásra, a tág pórusok összehúzására. Fájdalomcsillapító hatása révén segíthet csökkenteni a kisebb fájdalmakat és gyulladásokat, illetve enyhíti az izomgörcsöket.
Érzelmeinkben megerősít, megnyugtatja az elmét, testünket és lelkünket.